Sandvik Coromant 254RKF-20-22-R CoroThread™ 266 boring bar for grooving
Next
Sandvik Coromant 254RKF-16-16-R CoroThread™ 266 boring bar for grooving
Previous
Sandvik Coromant 254RKF-16-16-R CoroThread™ 266 boring bar for grooving
Previous
R 3 573,05
inc. vat
In stock
SKU
5961370
CoroThread® 266 boring bar for grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroThread® 266 boring bar for grooving
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 20mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 251mm |
| BD - Body Diameter | 20mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| WT - Weight Of Item | 497g |
| OAL - Overall Length | 251mm |
| OHX - Maximum Overhang | 60mm |
| LSC - Clamping Length | 191mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 25mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| OHN - Minimum Overhang | 34.2mm |
| WF - Functional Width | 15mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -15deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| Insert Thickness | 5.5626mm |
| H - Shank Height | 18mm |
| LU - Usable Length | 34.2mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 2.2mm |
| ORDCODE | 254RKF-20-22 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLF3_G2000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 16:09:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_TCC22L_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 254LG-22CC.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 22 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
Write Your Own Review