Sandvik Coromant RA200-089R38-13L CoroMill™ 200 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant RA245-254R63-18M CoroMill™ 245 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant RA245-254R63-18M CoroMill™ 245 face milling cutter
Previous
R 12 497,05
inc. vat
In stock
SKU
5738551
CoroMill® 200 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 200 face milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 25.4mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 50mm |
| BD - Body Diameter | 80mm |
| LB - Body Length | 50mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 140001/min |
| WT - Weight Of Item | 1kg |
| OAL - Overall Length | 50mm |
| OHX - Maximum Overhang | 50mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 3.5deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -7deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12mm |
| RE - Corner Radius | 6mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 6mm |
| DC - Cutting Diameter | 68mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 68mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 0deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | -6.99999995deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 80mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 3.7mm |
| ORDCODE | RA200-068J25.4-12M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDACA1_S1000_2 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-07-05 15:31:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_RC1204M_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | RCKT 12 04 M0 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CICT - Cutting Item Count | 6 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 6 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant DS20-D3015LX31-04 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 12 048,55 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3015LX31-07 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 15 301,90 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3015LX31-05 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 13 133,00 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3000L32-07 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 15 301,90 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3000L32-06 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 14 338,20 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3015LX31-06 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 14 338,20 inc. vat
Write Your Own Review