Sandvik Coromant 266LKF-D20-4 CoroThread™ 266 boring bar for thread turning
Next
Sandvik Coromant 266LKF-D16-4-R CoroThread™ 266 boring bar for thread turning
Previous
Sandvik Coromant 266LKF-D16-4-R CoroThread™ 266 boring bar for thread turning
Previous
R 4 774,80
inc. vat
In stock
SKU
5757726
CoroThread® 266 boring bar for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroThread® 266 boring bar for thread turning
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 31.75mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 355.6mm |
| BD - Body Diameter | 31.75mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.959kg |
| OAL - Overall Length | 355.6mm |
| OHX - Maximum Overhang | 95.25mm |
| LSC - Clamping Length | 260.35mm |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 40.132mm |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 30.988mm |
| WF - Functional Width | 21.9964mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -15deg |
| LAMS - Inclination Angle | -1deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| H - Shank Height | 29.9974mm |
| LU - Usable Length | 95.25mm |
| ALP - Axial Clearance Angle | -15deg |
| THCA - Thread Helix Correction Angle | 1deg |
| ORDCODE | 266LKF-D20-3 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLF3_S1250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-20 10:04:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_TCI16L_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | 266.LL-16.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R216-25EH25 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 8 142,00 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-30EH25 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 9 339,15 inc. vat -
Sandvik Coromant RA216-10EH10 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 6 095,00 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-20EH20 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 7 315,15 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-32EH25 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 9 339,15 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-16EH16 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 6 509,00 inc. vat
Write Your Own Review