Sandvik Coromant C4-266RKF-27080-22 CoroThread™ 266 cutting unit for thread turning
Next
Sandvik Coromant C4-266RKF-19070-22 CoroThread™ 266 cutting unit for thread turning
Previous
Sandvik Coromant C4-266RKF-19070-22 CoroThread™ 266 cutting unit for thread turning
Previous
R 6 311,20
inc. vat
In stock
SKU
5910831
CoroThread® 266 cutting unit for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroThread® 266 cutting unit for thread turning
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 90mm |
| BD - Body Diameter | 32mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| WT - Weight Of Item | 596g |
| OAL - Overall Length | 114mm |
| OHX - Maximum Overhang | 90mm |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 40mm |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 22mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -15deg |
| LAMS - Inclination Angle | -1deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| Insert Thickness | 5.5626mm |
| LU - Usable Length | 69mm |
| ALP - Axial Clearance Angle | -15deg |
| THCA - Thread Helix Correction Angle | 1deg |
| ORDCODE | C4-266RKF-22090-22 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 16:08:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_TCI22L_2 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 266.RL-22.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 22 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
Write Your Own Review