Sandvik Coromant 266LL-16AC01F100E 1135 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Next
Sandvik Coromant 266LG-16AC01F080E 1135 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
Sandvik Coromant 266LG-16AC01F080E 1135 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
R 586,50
inc. vat
Out of stock
SKU
5907028
CoroThread® 266 insert for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroThread® 266 insert for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 4.2g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| HA - Theoretical Thread Height | 2.62mm |
| HB - Thread Height Difference | 1.37mm |
| CF - Spot Chamfer | 0.71mm |
| TPI - Threads Per Inch | 12 |
| PDX - Profile Distance Ex | 1.2mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 1.3mm |
| ORDCODE | 266LL-16AC01F120E 1135 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 12:06:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ANSI B1.5-1988 |
| Hand | L |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TCI16L_1 |
| Grade | 1135 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | F |
| THFT - Thread Form Type | AC29 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | INT |
| TCTR - Thread Tolerance Class | 2G |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| NT - Tooth Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-RC2050-00085M VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 25 845,10 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PSSNR-35052-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-CRSCR-35060-12V T-Max™ cutting unit for turningR 5 463,65 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PTFNL-17090-16W T-Max™ P cutting unit for turningR 6 169,75 inc. vat
Write Your Own Review