Sandvik Coromant 266RFA-1212-16-S CoroThread™ 266 shank tool for thread turning
Next
Sandvik Coromant 266RFA-1010-16-S CoroThread™ 266 shank tool for thread turning
Previous
Sandvik Coromant 266RFA-1010-16-S CoroThread™ 266 shank tool for thread turning
Previous
R 2 420,75
inc. vat
In stock
SKU
5757847
CoroThread® 266 shank tool for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroThread® 266 shank tool for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 127mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.237kg |
| OAL - Overall Length | 127mm |
| OHX - Maximum Overhang | 21.37mm |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 15.875mm |
| HF - Functional Height | 15.875mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -10deg |
| LAMS - Inclination Angle | -1deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| H - Shank Height | 15.875mm |
| B - Shank Width | 15.875mm |
| ALP - Axial Clearance Angle | -10deg |
| THCA - Thread Helix Correction Angle | 1deg |
| ORDCODE | 266RFA-103-S |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B1010_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:59:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_TCE16L_2 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 266.RG-16.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 393.14-12 16 080 Cylindrical shank to ER collet chuckR 3 462,65 inc. vat -
Sandvik Coromant 393.14-16 11 150 Cylindrical shank to ER collet chuckR 3 678,85 inc. vat -
Sandvik Coromant 393.14-08 11 056 Cylindrical shank to ER collet chuckR 3 245,30 inc. vat
Write Your Own Review