Sandvik Coromant 327-16B42EC-14 Weldon to CoroMill™ 327 adaptor
Next
Sandvik Coromant 327-16B32EC-09 Weldon to CoroMill™ 327 adaptor
Previous
Sandvik Coromant 327-16B32EC-09 Weldon to CoroMill™ 327 adaptor
Previous
R 5 670,65
inc. vat
In stock
SKU
5758731
Weldon to CoroMill® 327 adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Weldon to CoroMill® 327 adaptor
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 12mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 94.3mm |
| BD - Body Diameter | 12mm |
| LB - Body Length | 40.3mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 30deg |
| TQ - Torque | 6.5Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 400001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.228kg |
| OAL - Overall Length | 94.3mm |
| OHX - Maximum Overhang | 40.3mm |
| LSC - Clamping Length | 49mm |
| OHN - Minimum Overhang | 40.3mm |
| H - Shank Height | 14.2mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 24mm |
| ORDCODE | 327-16B42EC-12 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_G1600_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CM3271_C0120_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-02-09 14:01:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HB |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review