Sandvik Coromant 327-16B45EC-09 Weldon to CoroMill™ 327 adaptor
Next
Sandvik Coromant 327-16B42EC-12 Weldon to CoroMill™ 327 adaptor
Previous
Sandvik Coromant 327-16B42EC-12 Weldon to CoroMill™ 327 adaptor
Previous
R 5 889,15
inc. vat
In stock
SKU
5758732
Weldon to CoroMill® 327 adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Weldon to CoroMill® 327 adaptor
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 14.3mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 93.5mm |
| BD - Body Diameter | 14.3mm |
| LB - Body Length | 37.508mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 30deg |
| TQ - Torque | 6.5Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 400001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.245kg |
| OAL - Overall Length | 93.5mm |
| OHX - Maximum Overhang | 44.5mm |
| LSC - Clamping Length | 49mm |
| OHN - Minimum Overhang | 37.508mm |
| H - Shank Height | 14.2mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 24mm |
| ORDCODE | 327-16B42EC-14 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_G1600_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CM3271_C0140_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-07-14 08:31:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HB |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant CNMM 25 09 32-HR 4425 T-Max™ P insert for turningR 1 242,00 inc. vat -
Sandvik Coromant TNMG 33 09 24-HM 4425 T-Max™ P insert for turningR 1 026,95 inc. vat -
Sandvik Coromant CNMM 25 09 24-HR 4425 T-Max™ P insert for turningR 1 242,00 inc. vat
Write Your Own Review