Sandvik Coromant 390.410-100 80 090 HSK to VL adaptor
Next
Sandvik Coromant 390.272-50 80 027 ISO 7388-1 to VL adaptor
Previous
Sandvik Coromant 390.272-50 80 027 ISO 7388-1 to VL adaptor
Previous
R 8 051,15
inc. vat
In stock
SKU
5759120
MAS-BT 403 to VL adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
MAS-BT 403 to VL adaptor
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 69.85mm |
| DCON - Connection Diameter | 80mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 40mm |
| BD - Body Diameter | 100mm |
| LB - Body Length | 40mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 180Nm |
| WT - Weight Of Item | 3.628kg |
| OAL - Overall Length | 141.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 40mm |
| ORDCODE | 390.58-50 80 040 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG51_C0500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_VLS01_C0800_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | M24 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-22 03:31:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD |
| STDNO - Standard Number | MAS403-BT |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
Write Your Own Review