Sandvik Coromant 570-3C 50 660 Cylindrical shank to CoroTurn™ SL damped adaptor
Next
Sandvik Coromant 570-3C 40 688 CR Cylindrical shank to CoroTurn™ SL damped adaptor
Previous
Sandvik Coromant 570-3C 40 688 CR Cylindrical shank to CoroTurn™ SL damped adaptor
Previous
R 33 083,20
inc. vat
In stock
SKU
5764487
Cylindrical shank to CoroTurn® SL damped adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank to CoroTurn® SL damped adaptor
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 50mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 510mm |
| BD - Body Diameter | 50mm |
| LB - Body Length | 510.325mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| WT - Weight Of Item | 7.2kg |
| OAL - Overall Length | 510mm |
| OHX - Maximum Overhang | 310mm |
| LSC - Clamping Length | 345mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 165mm |
| WF - Functional Width | 0mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 510mm |
| ORDCODE | 570-3C 50 510 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G5000_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDSS_C0500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-23 19:20:00.000 |
| Hand | N |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | G 1/2-14 |
| DPC - Damping Property | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
Write Your Own Review