Sandvik Coromant 570-80 200R Bolt pattern to CoroTurn™ SL adaptor
Next
Sandvik Coromant 570-50 23-40 CoroTurn™ SL reduction adaptor
Previous
Sandvik Coromant 570-50 23-40 CoroTurn™ SL reduction adaptor
Previous
R 6 757,40
inc. vat
In stock
SKU
5765076
CoroTurn® SL reduction adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® SL reduction adaptor
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 23mm |
| BD - Body Diameter | 60mm |
| LB - Body Length | 11.4mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 17Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.4kg |
| OAL - Overall Length | 23mm |
| OHX - Maximum Overhang | 23mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 23mm |
| WF - Functional Width | 10mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 23mm |
| OAW - Overall Width | 60mm |
| RADW - Radial Body Width | 30mm |
| ORDCODE | 570-60 23-40 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SLHDS_C0600_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDSS_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-19 18:06:00.000 |
| Hand | R |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review