Sandvik Coromant 570-4C 50 430-40 Cylindrical shank to CoroTurn™ SL damped adaptor
Next
Sandvik Coromant 570-60 23-40 CoroTurn™ SL reduction adaptor
Previous
Sandvik Coromant 570-60 23-40 CoroTurn™ SL reduction adaptor
Previous
R 37 979,90
inc. vat
Out of stock
SKU
5765085
Bolt pattern to CoroTurn® SL adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Bolt pattern to CoroTurn® SL adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 80mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 25mm |
| BD - Body Diameter | 80mm |
| LB - Body Length | 25mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 50Nm |
| WT - Weight Of Item | 2345.5g |
| OAL - Overall Length | 40mm |
| OHX - Maximum Overhang | 25mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 59.5mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| H - Shank Height | 105mm |
| LPR - Protruding Length | 25mm |
| ADJLN - Minimum Adjustment Limit | 0mm |
| ADJLX - Maximum Adjustment Limit | 19mm |
| B - Shank Width | 122mm |
| OAH - Overall Height | 104mm |
| OAW - Overall Width | 139mm |
| TD - Thread Diameter | 10mm |
| ORDCODE | 570-80 200R |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_BLTC1_C2571_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDQ_C0800_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-26 13:20:00.000 |
| Hand | R |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
| ADJBY - Adjustability | True |
Write Your Own Review