Sandvik Coromant 570-DVUNR-40-16X T-Max™ P head for back boring
Next
Sandvik Coromant 570-DVUNR-80-16X T-Max™ P head for back boring
Previous
Sandvik Coromant 570-DVUNR-80-16X T-Max™ P head for back boring
Previous
R 4 991,00
inc. vat
In stock
SKU
5856122
T-Max® P head for back boring
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P head for back boring
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 20mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.237kg |
| OAL - Overall Length | 42.3mm |
| OHX - Maximum Overhang | 20mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 93deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 25deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 56mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 34mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -6deg |
| LAMS - Inclination Angle | -8deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| LPR - Protruding Length | 38.5mm |
| ORDCODE | 570-DVUNL-40-16X |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SLHDS_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 15:01:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | D |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_VN1604_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | VNMG 16 04 08 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review