Sandvik Coromant A1F05-50 60 070 ISO 7388-1 to arbor adaptor
Next
Sandvik Coromant A1B27-50 40 090 ISO 7388-1 to ISO 9766 adaptor
Previous
Sandvik Coromant A1B27-50 40 090 ISO 7388-1 to ISO 9766 adaptor
Previous
R 2 472,50
inc. vat
In stock
SKU
5727573
ISO 7388-1 to ISO 9766 adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
ISO 7388-1 to ISO 9766 adaptor
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 69.85mm |
| DCON - Connection Diameter | 50mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 100mm |
| BD - Body Diameter | 97.45mm |
| LB - Body Length | 100mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 45Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 120001/min |
| WT - Weight Of Item | 4.222kg |
| OAL - Overall Length | 201.6mm |
| OHX - Maximum Overhang | 100mm |
| LSC - Clamping Length | 81.5mm |
| ORDCODE | A1B27-50 50 100 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG17_C0500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CYLISO_G5000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 7 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| DCPS - Data Chip Provision Size | 2 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | M24 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-09-02 06:32:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD/B |
| STDNO - Standard Number | DIN69871 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | True |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review