Sandvik Coromant C4-131-00091-1000 Coromant Capto™ to cylindrical shank adaptor
Next
Sandvik Coromant A1B27-50 50 100 ISO 7388-1 to ISO 9766 adaptor
Previous
Sandvik Coromant A1B27-50 50 100 ISO 7388-1 to ISO 9766 adaptor
Previous
R 2 639,25
inc. vat
In stock
SKU
5727577
ISO 7388-1 to arbor adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
ISO 7388-1 to arbor adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 69.85mm |
| DCON - Connection Diameter | 60mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 70mm |
| BD - Body Diameter | 127mm |
| LB - Body Length | 70mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 180Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 120001/min |
| WT - Weight Of Item | 7.76kg |
| OAL - Overall Length | 171.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 70mm |
| DBC - Diameter Bolt Circle | 101.6mm |
| ORDCODE | A1F05-50 60 070 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG17_C0500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_FDA1C4_G6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 7 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| DCPS - Data Chip Provision Size | 2 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | M24 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 22:31:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD/B |
| STDNO - Standard Number | DIN69871 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | True |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review