Sandvik Coromant A392.R8.05-25 020 R8 (Bridgeport) to arbor adaptor
Next
Sandvik Coromant A2B08-40 40 070 MAS-BT 403 to side & face mill arbor adaptor
Previous
Sandvik Coromant A2B08-40 40 070 MAS-BT 403 to side & face mill arbor adaptor
Previous
R 2 562,20
inc. vat
In stock
SKU
6073990
R8 (Bridgeport) to arbor adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
R8 (Bridgeport) to arbor adaptor
| DFC - Functional Diameter | 31.75mm |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 19.05mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 20mm |
| BD - Body Diameter | 40mm |
| LB - Body Length | 20mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 25Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 100001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.607kg |
| OAL - Overall Length | 121.6mm |
| OHX - Maximum Overhang | 20mm |
| ORDCODE | A392.R8.05-19 020 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_BRP01_C0080_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_FDA1AB1_R7500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-21 12:43:00.000 |
| DPC - Damping Property | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
Write Your Own Review