LOCTITE SI 5699 70 ml -Gasketing
Previous
Loctite SI 5699 300ml Gasketing - a water/glycol resistant gasketing product, ideal for use on flexible flanges, machined or cast surfaces, metal or plastic.
LOCTITE SI 5699 is a flexible silicone sealant and cures on exposure to moisture in the air to form a tough rubber gasket. The product is designed primarily for flange sealing with excellent oil resistance or rigid flange sealing for example on transmissions and cast metal housings. It is tack-free after just 10 min. The product is water-glycol resistant and can be used on machined or cast surfaces, metal or plastic.
Your benefits
Ideal for sealing all types of flanges including stamped sheet metal covers where water-glycol resistance is required
Tack-free after 10 min.
P1 NSF Reg. No.: 122998
Technical Data
Colour: Grey
Service temperature range: -60°C - +200°C
Strength: Low
Cure method: Moisture (Silicone)
Pack size: 300ml
| Pack Size | 300ml |
|---|
| Applications | Highly Flexible Assembly Gasketing |
| Colour | Grey |
| Extrusion Rate | 200.0 g/min. |
| Key Characteristics | Oil Resistance: Increased Oil Resistance |
| Operating Temperature | -65.0 - 400.0 °F (-55.0 - 200.0 °C ) |
| Substrates | Metal, Plastic |
| Tack Free Time | 30.0 min. |
| Technology | Silicone |
| Chemical Type | Oxime silicone |
| Appearance (uncured) | Grey paste |
| Components | One component - requires no mixing |
| Thixotropic | Reduced migration of liquid product after application to substrate |
| Cure | Room temperature vulcanizing (RTV) |
| Application | Sealing |
| Specific Benefit | Non-corrosive |
-
LOCTITE 406 20 g -Instant BondingSpecial Price R 415,67 inc. vat Regular Price R 489,03 inc. vat -
LOCTITE 401 3 g -Instant BondingSpecial Price R 88,57 inc. vat Regular Price R 104,20 inc. vat -
LOCTITE 420 20 g -Instant BondingSpecial Price R 446,23 inc. vat Regular Price R 524,99 inc. vat -
LOCTITE 454 20 g -Instant BondingSpecial Price R 432,30 inc. vat Regular Price R 508,58 inc. vat -
LOCTITE 435 20 g -Instant BondingSpecial Price R 432,30 inc. vat Regular Price R 508,58 inc. vat -
LOCTITE 324 SPD-50 ml -Structural BondingSpecial Price R 822,63 inc. vat Regular Price R 967,81 inc. vat