LOCTITE SI 5699 300 ml -Gasketing
Previous
Loctite SI 5699 70ml Gasketing - a water/glycol resistant gasketing product, ideal for use on flexible flanges, machined or cast surfaces, metal or plastic.
LOCTITE SI 5699 is a flexible silicone sealant and cures on exposure to moisture in the air to form a tough rubber gasket. The product is designed primarily for flange sealing with excellent oil resistance or rigid flange sealing for example on transmissions and cast metal housings. It is tack-free after just 10 min. The product is water-glycol resistant and can be used on machined or cast surfaces, metal or plastic.
Your benefits
Ideal for sealing all types of flanges including stamped sheet metal covers where water-glycol resistance is required
Tack-free after 10 min.
P1 NSF Reg. No.: 122998
Technical Data
Colour: Grey
Service temperature range: -60°C - +200°C
Strength: Low
Cure method: Moisture (Silicone)
Pack size: 70ml
| Pack Size | 70ml |
|---|
| Applications | Highly Flexible Assembly Gasketing |
| Colour | Grey |
| Extrusion Rate | 200.0 g/min. |
| Key Characteristics | Oil Resistance: Increased Oil Resistance |
| Operating Temperature | -65.0 - 400.0 °F (-55.0 - 200.0 °C ) |
| Substrates | Metal, Plastic |
| Tack Free Time | 30.0 min. |
| Technology | Silicone |
| Chemical Type | Oxime silicone |
| Appearance (uncured) | Grey paste |
| Components | One component - requires no mixing |
| Thixotropic | Reduced migration of liquid product after application to substrate |
| Cure | Room temperature vulcanizing (RTV) |
| Application | Sealing |
| Specific Benefit | Non-corrosive |
-
LOCTITE SI 5920 80 ml -GasketingSpecial Price R 400,90 inc. vat Regular Price R 471,66 inc. vat -
LOCTITE SI 593 BLACK 300 ml -GasketingSpecial Price R 928,74 inc. vat Regular Price R 1 092,63 inc. vat -
LOCTITE SI 595 310 ml -GasketingSpecial Price R 728,32 inc. vat Regular Price R 856,85 inc. vat -
LOCTITE SI 5920 300 ml -GasketingSpecial Price R 1 236,72 inc. vat Regular Price R 1 454,97 inc. vat -
LOCTITE SI 5970 BLACK 300 ml -GasketingSpecial Price R 1 213,22 inc. vat Regular Price R 1 427,31 inc. vat -
LOCTITE 603 50 ml -RetainingSpecial Price R 920,36 inc. vat Regular Price R 1 082,78 inc. vat