Sandvik Coromant AEH20-A19-SH-160 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Next
Sandvik Coromant AEH12-A12-SH-120 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Previous
Sandvik Coromant AEH12-A12-SH-120 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Previous
R 11 731,15
inc. vat
Out of stock
SKU
6970403
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 15.4mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 130mm |
| BD - Body Diameter | 15.875mm |
| LB - Body Length | 130mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 30Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 220001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.518kg |
| OAL - Overall Length | 130mm |
| OHX - Maximum Overhang | 81mm |
| LSC - Clamping Length | 94mm |
| ORDCODE | AEH16-A16-SH-130 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_R6250_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SAT01_B0160_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 5 |
| CHANGEDATE | 2021-12-22 14:48:00.000 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review