Sandvik Coromant SCMT 12 04 08-PR 4425 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant SCMT 09 T3 08-PR 4425 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant SCMT 09 T3 08-PR 4425 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 202,40
inc. vat
In stock
SKU
7860834
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3.4g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 1.1906mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 8.325mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.525mm |
| ORDCODE | SCMT 09 T3 12-PR 4425 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 21:29:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SC09T3_1 |
| Grade | 4425 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant MF80-R080Q27-13H CoroMill™ MF80 face milling cutterR 14 125,45 inc. vat -
Sandvik Coromant MF80-AR127R38-13M CoroMill™ MF80 face milling cutterR 21 062,25 inc. vat -
Sandvik Coromant MF80-R080Q27-13M CoroMill™ MF80 face milling cutterR 12 612,05 inc. vat -
Sandvik Coromant MF80-R063Q22-13M CoroMill™ MF80 face milling cutterR 10 720,30 inc. vat -
Sandvik Coromant MF80-R100Q32-13M CoroMill™ MF80 face milling cutterR 15 261,65 inc. vat -
Sandvik Coromant MF80-AR127R38-13H CoroMill™ MF80 face milling cutterR 22 576,80 inc. vat
Write Your Own Review