Sandvik Coromant C10-391.02-63 200 Coromant Capto™ reduction adaptor
Next
Sandvik Coromant C8-391.02-40 200 Coromant Capto™ reduction adaptor
Previous
Sandvik Coromant C8-391.02-40 200 Coromant Capto™ reduction adaptor
Previous
R 10 775,50
inc. vat
In stock
SKU
6763472
Coromant Capto® reduction adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® reduction adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 55mm |
| DCON - Connection Diameter | 80mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 200mm |
| BD - Body Diameter | 100mm |
| LB - Body Length | 200mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 170Nm |
| WT - Weight Of Item | 8.652kg |
| OAL - Overall Length | 260mm |
| OHX - Maximum Overhang | 200mm |
| ORDCODE | C10-391.02-80 200 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C1000_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CCS03_C0800_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-25 15:47:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-2 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review