Sandvik Coromant C10-570-3C100955-80 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL quick change damped adaptor
Next
Sandvik Coromant 930-V40-P-20-145 CAT-V to CoroChuckâ„¢ 930
Previous
Sandvik Coromant 930-V40-P-20-145 CAT-V to CoroChuckâ„¢ 930
Previous
R 193 280,50
inc. vat
Out of stock
SKU
6264628
Coromant Capto® to CoroTurn® SL quick change damped adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to CoroTurn® SL quick change damped adaptor
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 72mm |
| DCON - Connection Diameter | 80mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 755mm |
| BD - Body Diameter | 80mm |
| LB - Body Length | 714mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 50Nm |
| WT - Weight Of Item | 29kg |
| OAL - Overall Length | 835.5mm |
| OHX - Maximum Overhang | 755mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 755mm |
| WF - Functional Width | 0mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 755mm |
| ADJLN - Minimum Adjustment Limit | 0mm |
| ADJLX - Maximum Adjustment Limit | 19mm |
| ORDCODE | C10-570-3C80755-80 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS02_C1000_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDQ_C0800_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-26 14:31:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| Hand | N |
| DPC - Damping Property | True |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
| ADJBY - Adjustability | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review