Sandvik Coromant C4-391.60B-02 101A Coromant Capto™ to floating rubber collet chuck
Next
Sandvik Coromant C4-570-2C 20 058 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
Sandvik Coromant C4-570-2C 20 058 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
R 6 978,20
inc. vat
In stock
SKU
5728498
Coromant Capto® to CoroTurn® SL adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to CoroTurn® SL adaptor
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
| DCON - Connection Diameter | 25mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 64mm |
| BD - Body Diameter | 25mm |
| LB - Body Length | 42mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 3.7Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.417kg |
| OAL - Overall Length | 64mm |
| OHX - Maximum Overhang | 64mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 64mm |
| WF - Functional Width | 0mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 64mm |
| ORDCODE | C4-570-2C 25 064 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0400_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDSS_C0250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 9 |
| DCPS - Data Chip Provision Size | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 14:39:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| Hand | N |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SL70-R123K45A-HP CoroCut™ 1-2 head for profilingR 7 537,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SL70-SRDCR-20-10HP CoroTurn™ 107 head for turningR 7 537,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SL70-SRDCL-20-10HP CoroTurn™ 107 head for turningR 7 537,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SL70-L123K45A-HP CoroCut™ 1-2 head for profilingR 7 537,10 inc. vat
Write Your Own Review