Sandvik Coromant C4-LF151.23-27060-25 T-Max™ Q-Cut cutting unit for parting and grooving
Next
Sandvik Coromant C4-RF151.23-27067-40 T-Max™ Q-Cut cutting unit for parting and grooving
Previous
Sandvik Coromant C4-RF151.23-27067-40 T-Max™ Q-Cut cutting unit for parting and grooving
Previous
R 4 895,55
inc. vat
In stock
SKU
5728388
T-Max® Q-Cut cutting unit for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Q-Cut cutting unit for parting and grooving
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 55mm |
| TQ - Torque | 2.5Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.413kg |
| OAL - Overall Length | 79mm |
| OHX - Maximum Overhang | 55mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 27mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 5.617mm |
| CW - Cutting Width | 2mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 15mm |
| ORDCODE | C4-LF151.23-27055-20 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 5 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-20 17:23:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CB2G20_3 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | N151.2-200- 5E |
| SSC - Insert Seat Size Code | 20 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SNMG 25 07 24-KR 3225 T-Max™ P insert for turningR 1 023,50 inc. vat -
Sandvik Coromant SNMA 25 07 24-KR 3210 T-Max™ P insert for turningR 1 023,50 inc. vat -
Sandvik Coromant SNMA 25 07 24-KR 3225 T-Max™ P insert for turningR 1 023,50 inc. vat
Write Your Own Review