Sandvik Coromant C4-LF151.23-27055-20 T-Max™ Q-Cut cutting unit for parting and grooving
Next
Sandvik Coromant C4-NF123J25-00077B CoroCut™ 1-2 cutting unit for parting and grooving
Previous
Sandvik Coromant C4-NF123J25-00077B CoroCut™ 1-2 cutting unit for parting and grooving
Previous
R 4 895,55
inc. vat
In stock
SKU
5728341
T-Max® Q-Cut cutting unit for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Q-Cut cutting unit for parting and grooving
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 67mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.448kg |
| OAL - Overall Length | 91mm |
| OHX - Maximum Overhang | 67mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 27mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 8.106mm |
| CW - Cutting Width | 4mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 25mm |
| ORDCODE | C4-RF151.23-27067-40 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 5 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 14:38:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CB2G40_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | N151.2-400- 5E |
| SSC - Insert Seat Size Code | 40 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review