Sandvik Coromant C5-390.00-50 030 DIN 2080 to Coromant Capto™ adaptor
Previous
Previous
SKU
DIN 2080 to Coromant Capto® adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 35mm |
| DCON - Connection Diameter | 50mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 70mm |
| BD - Body Diameter | 97.5mm |
| LB - Body Length | 70mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 95Nm |
| WT - Weight Of Item | 3.211kg |
| OAL - Overall Length | 196.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 70mm |