Sandvik Coromant C5-570-40-NG Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL adaptor
Next
Sandvik Coromant C5-390.410-63 090C HSK to Coromant Capto™ adaptor
Previous
Sandvik Coromant C5-390.410-63 090C HSK to Coromant Capto™ adaptor
Previous
R 37 738,40
inc. vat
In stock
SKU
5729009
Coromant Capto® to CoroTurn® SL damped adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to CoroTurn® SL damped adaptor
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 35mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 120mm |
| BD - Body Diameter | 40mm |
| LB - Body Length | 98mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 17Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.6kg |
| OAL - Overall Length | 150.325mm |
| OHX - Maximum Overhang | 120mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 120mm |
| WF - Functional Width | 0mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 120mm |
| ORDCODE | C5-570-4C 40 120 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDSS_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-23 19:19:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| Hand | N |
| DPC - Damping Property | True |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-C5-T-10-038 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 10 015,35 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-T-08-036 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 10 015,35 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-P-10-098 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 13 772,40 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-T-06-036 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 10 015,35 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C6-P-10-102 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 15 828,60 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C6-P-08-091 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 15 828,60 inc. vat
Write Your Own Review