Sandvik Coromant C5-LF123E08-35060B CoroCut™ 1-2 cutting unit for parting & grooving
Next
Sandvik Coromant C4-LF123K16-27060B CoroCut™ 1-2 cutting unit for parting & grooving
Previous
Sandvik Coromant C4-LF123K16-27060B CoroCut™ 1-2 cutting unit for parting & grooving
Previous
R 5 463,65
inc. vat
In stock
SKU
5846647
CoroCut® 1-2 cutting unit for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 cutting unit for parting and grooving
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 35mm |
| DCON - Connection Diameter | 50mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 55mm |
| TQ - Torque | 2Nm |
| WT - Weight Of Item | 610g |
| OAL - Overall Length | 85mm |
| OHX - Maximum Overhang | 55mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 35mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 4.1mm |
| CW - Cutting Width | 1.5mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 8mm |
| ORDCODE | C5-LF123D08-35055B |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 5 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-07-05 15:34:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCD2_2 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | N123D2-0150-0002-CM |
| SSC - Insert Seat Size Code | D |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review