Sandvik Coromant C6-A390.545-50 090 BIG-PLUS CAT-V to Coromant Capto™ adaptor
Next
Sandvik Coromant C6-390.410-125120HD HSK to Coromant Capto™ adaptor
Previous
Sandvik Coromant C6-390.410-125120HD HSK to Coromant Capto™ adaptor
Previous
R 10 276,40
inc. vat
In stock
SKU
6070093
BIG-PLUS ISO to Coromant Capto® adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
BIG-PLUS ISO to Coromant Capto® adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 63mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 100mm |
| BD - Body Diameter | 97.5mm |
| LB - Body Length | 100mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 170Nm |
| WT - Weight Of Item | 4.109kg |
| OAL - Overall Length | 201.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 100mm |
| ORDCODE | C6-390.540-50 100 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG17BP_C0500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CCS03_C0630_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 7 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | M24 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-20 05:08:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD/B |
| STDNO - Standard Number | DIN69871 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
Write Your Own Review