Sandvik Coromant C6-391.21-16 080 Coromant Capto™ to Whistle Notch adaptor
Next
Sandvik Coromant C6-391.21-14 080 Coromant Capto™ to Whistle Notch adaptor
Previous
Sandvik Coromant C6-391.21-14 080 Coromant Capto™ to Whistle Notch adaptor
Previous
R 8 890,65
inc. vat
In stock
SKU
5729845
Coromant Capto® to shrink fit chuck
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to shrink fit chuck
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 95mm |
| BD - Body Diameter | 63mm |
| LB - Body Length | 95mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 200001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.427kg |
| OAL - Overall Length | 133mm |
| OHX - Maximum Overhang | 95mm |
| ORDCODE | C6-391.19-32 095 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0630_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CYLSH_G3200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-04 10:44:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C10-PSKNL-68110-25 T-Max™ P cutting unit for turningR 6 319,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C3-391.19-10 095 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 6 928,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C3-391.19-06 118 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 6 928,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C10-PSRNR-58110-25 T-Max™ P cutting unit for turningR 6 319,25 inc. vat
Write Your Own Review