Sandvik Coromant C6-570-2C 60 112R40 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL adaptor
Next
Sandvik Coromant C6-570-2C 50 124-40R Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
Sandvik Coromant C6-570-2C 50 124-40R Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
R 8 932,05
inc. vat
In stock
SKU
5729720
Coromant Capto® to CoroTurn® SL adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to CoroTurn® SL adaptor
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 112mm |
| BD - Body Diameter | 60mm |
| LB - Body Length | 88mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 17Nm |
| WT - Weight Of Item | 2.646kg |
| OAL - Overall Length | 150mm |
| OHX - Maximum Overhang | 112mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 112mm |
| WF - Functional Width | 10mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 112mm |
| ORDCODE | C6-570-2C 60 112L40 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0630_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDSS_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| DCPS - Data Chip Provision Size | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-04 10:42:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| Hand | L |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA215.64-12M19-6012 U-Max™ chamfer milling cutterR 4 651,75 inc. vat -
Sandvik Coromant RA215.64-32M32-4512 U-Max™ chamfer milling cutterR 6 384,80 inc. vat -
Sandvik Coromant RA215.64-36M32-6012 U-Max™ chamfer milling cutterR 6 384,80 inc. vat
Write Your Own Review