Sandvik Coromant C6-RF123H25CE-092B CoroCut™ 1-2 cutting unit for face grooving
Next
Sandvik Coromant C6-LF123L28CE-140B CoroCut™ 1-2 cutting unit for face grooving
Previous
Sandvik Coromant C6-LF123L28CE-140B CoroCut™ 1-2 cutting unit for face grooving
Previous
R 11 477,00
inc. vat
In stock
SKU
6798999
CoroCut® 1-2 cutting unit for face grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 cutting unit for face grooving
| CP - Coolant Pressure | 15000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 63mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 70mm |
| WT - Weight Of Item | 1.008kg |
| OAL - Overall Length | 108mm |
| OHX - Maximum Overhang | 70mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 39mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 4.35mm |
| CW - Cutting Width | 4mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 25mm |
| DAXN - Minimum Axial Groove Outside Diameter | 72mm |
| DAXX - Maximum Axial Groove Outside Diameter | 100mm |
| ORDCODE | C6-RF123H25CE-064B |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0630_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-07-05 15:39:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCH2_5 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | N123H2-0400-0004-TF |
| SSC - Insert Seat Size Code | H |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| AXGSUP - Axial Groove Support Direction | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review