Sandvik Coromant C8-391.02R-63 055A Coromant Capto™ reduction adaptor
Next
Sandvik Coromant C8-391.02-50 080B Coromant Capto™ reduction adaptor
Previous
Sandvik Coromant C8-391.02-50 080B Coromant Capto™ reduction adaptor
Previous
R 6 492,90
inc. vat
In stock
SKU
6763493
Coromant Capto® reduction adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® reduction adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 63mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 55mm |
| BD - Body Diameter | 80mm |
| LB - Body Length | 55mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 170Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.852kg |
| OAL - Overall Length | 103mm |
| OHX - Maximum Overhang | 55mm |
| ORDCODE | C8-391.02-63 055A |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS02_C0800_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CCS03_C0630_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-20 05:08:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-2 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA200-089R38-13L CoroMill™ 200 face milling cutterR 13 747,10 inc. vat -
Sandvik Coromant RA200-089R38-13M CoroMill™ 200 face milling cutterR 15 621,60 inc. vat -
Sandvik Coromant RA200-068J25.4-12M CoroMill™ 200 face milling cutterR 12 497,05 inc. vat
Write Your Own Review