Sandvik Coromant C8-391.277-02050A Coromant Capto™ to ISO 9766 adjustable adaptor
Next
Sandvik Coromant C8-391.27-40 095 Coromant Capto™ to ISO 9766 adaptor
Previous
Sandvik Coromant C8-391.27-40 095 Coromant Capto™ to ISO 9766 adaptor
Previous
R 6 492,90
inc. vat
In stock
SKU
5730243
Coromant Capto® to ISO 9766 adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to ISO 9766 adaptor
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 55mm |
| DCON - Connection Diameter | 50mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 100mm |
| BD - Body Diameter | 80mm |
| LB - Body Length | 100mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 45Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 140001/min |
| WT - Weight Of Item | 2.827kg |
| OAL - Overall Length | 148mm |
| OHX - Maximum Overhang | 100mm |
| LSC - Clamping Length | 81.5mm |
| ORDCODE | C8-391.27-50 100 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0800_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CYLISO_G5000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-20 07:49:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SVJBR 1616K 11-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat
Write Your Own Review