Sandvik Coromant C8-391.21-20 080 Coromant Capto™ to Whistle Notch adaptor
Next
Sandvik Coromant C8-391.27-50 100 Coromant Capto™ to ISO 9766 adaptor
Previous
Sandvik Coromant C8-391.27-50 100 Coromant Capto™ to ISO 9766 adaptor
Previous
R 21 166,90
inc. vat
Out of stock
SKU
5730246
Coromant Capto® to ISO 9766 adjustable adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to ISO 9766 adjustable adaptor
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 55mm |
| DCON - Connection Diameter | 98mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 50mm |
| BD - Body Diameter | 106mm |
| LB - Body Length | 74.6mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| WT - Weight Of Item | 3.633kg |
| OAL - Overall Length | 122.6mm |
| OHX - Maximum Overhang | 50mm |
| ORDCODE | C8-391.277-02050A |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0800_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_PMC08_C0980_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-30 14:42:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review