Sandvik Coromant C8-A391.20-38 085 Coromant Capto™ to Weldon adaptor
Next
Sandvik Coromant C8-A391.20-25 080 Coromant Capto™ to Weldon adaptor
Previous
Sandvik Coromant C8-A391.20-25 080 Coromant Capto™ to Weldon adaptor
Previous
R 6 492,90
inc. vat
In stock
SKU
5729358
Coromant Capto® to Weldon adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to Weldon adaptor
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 55mm |
| DCON - Connection Diameter | 31.75mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 80mm |
| BD - Body Diameter | 80mm |
| LB - Body Length | 80mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 40Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 140001/min |
| WT - Weight Of Item | 2.38kg |
| OAL - Overall Length | 128mm |
| OHX - Maximum Overhang | 80mm |
| LSC - Clamping Length | 64mm |
| ORDCODE | C8-A391.20-31 080 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0800_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CYLW_S1250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-20 07:19:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-391.14-16 100 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 460,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.19-20 085 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 8 082,20 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PSRNR-45080-19 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 485,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.14-32 100 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 158,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PSRNL-45080-25 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 485,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.19-18 085 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 8 082,20 inc. vat
Write Your Own Review