Sandvik Coromant CCGW09T312S01520FWH 7105 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant CCGW060208S01020F 7105 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CCGW060208S01020F 7105 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 1 247,75
inc. vat
In stock
SKU
7105960
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.004kg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.4mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 2.6mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.6719mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 95deg |
| BN - Face Land Width | 0.15mm |
| GB - Face Land Angle | 20deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.45mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| ORDCODE | CCGW09T304S01520FWH 7105 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 22:02:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CC09T3_1 |
| Grade | 7105 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | BC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | WH |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant APBR-OK60A-25-HP Okuma turret interface to blade adaptorR 22 709,05 inc. vat
Write Your Own Review