Sandvik Coromant CCMW 09 T3 04 H13A CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant CCMW09T304FP CD10 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CCMW09T304FP CD10 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 217,35
inc. vat
In stock
SKU
5723826
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3.6g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 9.2719mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.6719mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 95deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.7mm |
| ORDCODE | CCMT 09 T3 04-WF 1115 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 16:57:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CC09T3_1 |
| Grade | 1115 |
| COATING | PVD TiAlN+TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | WF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A745-152R38-21MD CoroMill™ 745 face milling cutterR 31 783,70 inc. vat -
Sandvik Coromant 725-063C6-21M CoroMill™ 745 face milling cutterR 14 178,35 inc. vat -
Sandvik Coromant A745-127R38-21MD CoroMill™ 745 face milling cutterR 24 633,00 inc. vat -
Sandvik Coromant A745-102R38-21MD CoroMill™ 745 face milling cutterR 18 275,80 inc. vat
Write Your Own Review