Sandvik Coromant CCMT 09 T3 04-UF 1125 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant CCMT 09 T3 04-PM 5015 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CCMT 09 T3 04-PM 5015 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 239,20
inc. vat
In stock
SKU
5724165
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 4g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 12.0959mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.8959mm |
| ORDCODE | CCMT 12 04 08-PM 5015 |
| CHANGEDATE | 2022-02-17 11:04:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CC1204_1 |
| Grade | 5015 |
| SUBSTRATE | HT |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review