Sandvik Coromant CNMG 16 06 16-MR 2015 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant CNMG 16 06 08-MM 2035 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CNMG 16 06 08-MM 2035 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 335,80
inc. vat
In stock
SKU
5725325
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 20g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 15.875mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 6.35mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 15.3199mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.1199mm |
| ORDCODE | CNMG 16 06 08-MR 235 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 17:10:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CN1606_1 |
| Grade | 235 |
| COATING | CVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-391.14-16 070 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 5 839,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-391.01-40 040 Coromant Capto™ extension adaptorR 5 617,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-391.19-12 075 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 7 312,85 inc. vat
Write Your Own Review