Sandvik Coromant CSGX 12 07 08T01020 670 T-Max™ insert for grooving
Next
Sandvik Coromant CNMM 19 06 16-QR 235 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CNMM 19 06 16-QR 235 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 1 052,25
inc. vat
In stock
SKU
5726009
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.075kg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 25.4mm |
| RE - Corner Radius | 2.38125mm |
| Insert Thickness | 9.525mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 9.119mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 23.3918mm |
| L - Cutting Edge Length | 25.7918mm |
| ORDCODE | CNMM 25 09 24-MR 2025 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 07:49:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 25 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CN2509_1 |
| Grade | 2025 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review