Sandvik Coromant CNMX 12 04 A1-SM S05F T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant CNMM 25 09 24-MR 2025 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CNMM 25 09 24-MR 2025 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 877,45
inc. vat
In stock
SKU
5726030
T-Max® insert for grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.003kg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| Insert Thickness | 7.9375mm |
| CW - Cutting Width | 12.7mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.025mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.025mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.7874mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.7874mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.7564mm |
| BN - Face Land Width | 0.0762mm |
| GB - Face Land Angle | 20deg |
| ORDCODE | CSGX 12 07 08T01020 670 |
| CHANGEDATE | 2022-09-15 14:52:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 6 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC1207CSGX_1 |
| Grade | 670 |
| SUBSTRATE | CR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
Write Your Own Review