Sandvik Coromant QS-CP-25BR-12-11B CoroTurn™ Prime QS shank tool for turning
Next
Sandvik Coromant CP-25BR-3232-11 CoroTurn™ Prime shank tool for turning
Previous
Sandvik Coromant CP-25BR-3232-11 CoroTurn™ Prime shank tool for turning
Previous
R 2 428,80
inc. vat
In stock
SKU
7100739
CoroTurn® Prime shank tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® Prime shank tool for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 170mm |
| TQ - Torque | 4Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.263kg |
| OAL - Overall Length | 170mm |
| OHX - Maximum Overhang | 64mm |
| LSC - Clamping Length | 132.67mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 25deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 23deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 37.33mm |
| WF - Functional Width | 40mm |
| HF - Functional Height | 32mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 11mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 5mm |
| H - Shank Height | 32mm |
| B - Shank Width | 32mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 3mm |
| ORDCODE | CP-25BL-3232-11 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A3232_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 15:16:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | D |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_TLB11_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | CP-B1108 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SSC - Insert Seat Size Code | CP-B11 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review