Sandvik Coromant CSDPR 2020K 12 T-Max™ S shank tool for turning
Next
Sandvik Coromant CSDPN 2020K 12 T-Max™ S shank tool for turning
Previous
Sandvik Coromant CSDPN 2020K 12 T-Max™ S shank tool for turning
Previous
R 2 018,25
inc. vat
In stock
SKU
5726006
T-Max® S shank tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® S shank tool for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 150mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.719kg |
| OAL - Overall Length | 150mm |
| OHX - Maximum Overhang | 29mm |
| LSC - Clamping Length | 121mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 45deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 40deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 12.8mm |
| HF - Functional Height | 25mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 6deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| H - Shank Height | 25mm |
| B - Shank Width | 25mm |
| ORDCODE | CSDPN 2525M 12 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A2525_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-22 15:27:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_SP1203_1 |
| Hand | N |
| MIID - Master Insert Identification | SPUN 12 03 08 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-LC2060-00095 VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 29 721,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-DTJNL-45065-16 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 056,55 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-LC2060-53040 VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 29 721,75 inc. vat
Write Your Own Review