Sandvik Coromant CXS-A0500-04-X Cylindrical shank with flat to CoroTurn™ XS adaptor
Next
Sandvik Coromant CXS-E0500-04-X Cylindrical shank with flat to CoroTurn™ XS adaptor
Previous
Sandvik Coromant CXS-E0500-04-X Cylindrical shank with flat to CoroTurn™ XS adaptor
Previous
R 6 433,10
inc. vat
In stock
SKU
7046807
Cylindrical shank with flat to CoroTurn® XS adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank with flat to CoroTurn® XS adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 5mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 108mm |
| BD - Body Diameter | 12.7mm |
| LB - Body Length | 108mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 8Nm |
| WT - Weight Of Item | 168.2g |
| OAL - Overall Length | 108mm |
| OHX - Maximum Overhang | 58mm |
| LSC - Clamping Length | 50mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 58mm |
| WF - Functional Width | 0mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| H - Shank Height | 11.7mm |
| LPR - Protruding Length | 108mm |
| ORDCODE | CXS-E0500-05-X |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLM01_R5000_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SIMA_F5000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-22 14:55:00.000 |
| Hand | N |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review