Sandvik Coromant DCGW070202T01030F 7025 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant CCGW060208T01030FWH 7015 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CCGW060208T01030FWH 7015 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 1 023,50
inc. vat
In stock
SKU
5781778
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.2g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.2mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 1.5mm |
| L - Cutting Edge Length | 7.7519mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 30deg |
| ORDCODE | DCGW070202T01030F 7015 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:16:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 07 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DC0702_1 |
| Grade | 7015 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | BC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D2300C5-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 545,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D6300L40-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 615,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2300C6-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 545,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D6300L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 280,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D6200L40-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 615,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D6200L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 280,20 inc. vat
Write Your Own Review