Sandvik Coromant DNGG 15 06 08-SGF 1125 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant DNGG 15 06 08-SGF 1105 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DNGG 15 06 08-SGF 1105 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 402,50
inc. vat
In stock
SKU
5909015
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 15.6g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.156mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 6.4mm |
| L - Cutting Edge Length | 15.5038mm |
| ORDCODE | DNGG 15 06 08-SGF 1115 |
| CHANGEDATE | 2022-03-17 14:11:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 15 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DN1506_1 |
| Grade | 1115 |
| COATING | PVD TiAlN+TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | SGF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A419-063C5-14M CoroMill™ 419 face milling cutterR 12 618,95 inc. vat -
Sandvik Coromant A419-051C5-14M CoroMill™ 419 face milling cutterR 10 291,35 inc. vat -
Sandvik Coromant A419-102R38-14H CoroMill™ 419 face milling cutterR 15 766,50 inc. vat -
Sandvik Coromant A419-038C3-14M CoroMill™ 419 face milling cutterR 8 054,60 inc. vat -
Sandvik Coromant A419-102R38-14M CoroMill™ 419 face milling cutterR 14 422,15 inc. vat
Write Your Own Review