Sandvik Coromant E10-A16-SS-065 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Next
Sandvik Coromant E10-A16-CS-140 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Previous
Sandvik Coromant E10-A16-CS-140 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Previous
R 3 481,05
inc. vat
In stock
SKU
5732560
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 9.6mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 160mm |
| BD - Body Diameter | 16mm |
| LB - Body Length | 160mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 12Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 120001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.243kg |
| OAL - Overall Length | 160mm |
| OHX - Maximum Overhang | 119mm |
| LSC - Clamping Length | 108mm |
| ORDCODE | E10-A16-CS-160 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G1600_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SAT01_A0100_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-02-09 14:01:00.000 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D3000C4-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 976,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3000C5-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 976,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2900C5-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 976,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3000L32-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 067,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3000L32-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 545,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2950L32-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 545,00 inc. vat
Write Your Own Review