Sandvik Coromant E10-A32-CS-250 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Next
Sandvik Coromant E10-A16-CS-160 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Previous
Sandvik Coromant E10-A16-CS-160 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Previous
R 2 331,05
inc. vat
In stock
SKU
5732563
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 9.6mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 65mm |
| BD - Body Diameter | 16mm |
| LB - Body Length | 65mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 12Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 400001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.141kg |
| OAL - Overall Length | 65mm |
| OHX - Maximum Overhang | 24mm |
| LSC - Clamping Length | 57mm |
| ORDCODE | E10-A16-SS-065 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G1600_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SAT01_A0100_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-02-09 14:01:00.000 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 345-063Q22-13L CoroMill™ 345 face milling cutterR 9 963,60 inc. vat -
Sandvik Coromant 345-063Q22-13M CoroMill™ 345 face milling cutterR 10 720,30 inc. vat -
Sandvik Coromant 345-160Q40-13M CoroMill™ 345 face milling cutterR 25 225,25 inc. vat -
Sandvik Coromant 345-063Q22-13H CoroMill™ 345 face milling cutterR 11 477,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 345-063Q22-13HX CoroMill™ 345 face milling cutterR 12 233,70 inc. vat -
Sandvik Coromant 345-080C6-13H CoroMill™ 345 face milling cutterR 16 246,05 inc. vat
Write Your Own Review