Sandvik Coromant E16-A20-SS-110 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Next
Sandvik Coromant E16-A20-CS-190 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Previous
Sandvik Coromant E16-A20-CS-190 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Previous
R 2 564,50
inc. vat
In stock
SKU
5733802
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 15.4mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 70mm |
| BD - Body Diameter | 20mm |
| LB - Body Length | 70mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 30Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 400001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.258kg |
| OAL - Overall Length | 70mm |
| OHX - Maximum Overhang | 29mm |
| LSC - Clamping Length | 63mm |
| ORDCODE | E16-A20-SS-070 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G2000_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SAT01_A0160_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-02-09 14:01:00.000 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A10K-SWLPR 04 CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A10R-SCLCL 3 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A10R-SCLCL 2 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A10R-SDUCL 2-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A10K-SWLPR 04-R CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat
Write Your Own Review